TORSİYON (BAĞIMLI SÜSPANSİYON) NEDİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

30 Haziran 2021 Çarşamba

TORSİYON (BAĞIMLI SÜSPANSİYON) NEDİR?

 

TORSİYON NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Torsiyonun İngilizce kelime anlamı “burulma” dır. Basit yapılı bağımlı bir süspansiyondur. "U" şeklinde bir çubuktan oluşup resimde görüldüğü gibi "U" şeklinin uç üst kısmından helezon yay ile şasiye, yan kısmından ise tekerleğe bağlıdır. İki tekerleği birbirine üniform olarak bağlaması sebebiyle tekerler eş hareket etme eğiliminde olur. Bir tekerlek çukura veya tümseğe girdiğinde diğer tekerleğin olduğu kısımda burulma yaşanır.

TORSİYON HANGİ ARAÇLARDA BULUNUR?

Günümüzde B sınıfı ve bazı C sınıfı araçların önden çekişli modellerinde kullanılır. Örnek olarak Peugeot markasının 106,205,206,306 ve Partner modellerinde bulunmaktadır.

TORSİYONUN AVANTAJLARI NEDİR?

  • Basit yapılı bir süspansiyon olması nedeniyle montajı ve montaj maliyetleri düşüktür. Üretici için oldukça kolaylık sağlar.
  • Az parçadan oluşan bir sistem olması sebebiyle araçta çok az yer kaplar ve üreticinin bagaj hacmini arttırmasına olanak sağlar. Bu sayede kullanıcıyı da mutlu eder.
  • Araç sahibi için arıza durumunda bakım ve parça maliyetleri bağımsız süspansiyona göre daha düşüktür. Onarımı veya değişimi de aynı şekilde uygundur.

   TORSİYONUN DEZAVANTAJLARI NEDİR?

    • Maliyetleri düşük olsa da bunun getirdiği dezavantajlar tabiki var. Torsiyona sahip araçlar tek tekerleğin girdiği çukurlarda, kötü yol şartlarında bağımsız süspansiyona göre oldukça konforsuzdur.
    • Hızlı girilen virajlarda aynı şekilde sürücü ve yolcular için oldukça konforsuz ve kontrolsüz bir sistemdir.
    • Torsiyonlu araçlar sadece önden çekişli araçlarda kullanılabilen bir sistemdir.
    • Modifikasyonla ilgilenenler için Torsiyon sistemi kullanılan araçlarda kamber açısı gibi modifikasyonlar yapılamaz.

     Paylaş

     Fikrini Belirt

     Bildirim
     Bildirim.
     Kapat