KPI NEDİR? KPI NASIL BELİRLENİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

9 Temmuz 2021 Cuma

KPI NEDİR? KPI NASIL BELİRLENİR?

KPI NEDİR?

KPI’ın açılımı “Key Performance Indicator”dır.  Türkçesi “Anahtar Performans Göstergesi” anlamına gelir. Aslında bu kavramı planlı yaşayan insanların büyük bir kısmı adını duymasa da kendisini temelde uygular. KPI en basit anlatımıyla performansı belirli hedefler ışığında verilere dökerek verimini ölçmektir.

KPI’lar doğru belirlendiğinde insan hayatına veya kurumlara çok büyük katkıları olsa da yanlış belirlendiğinde çok fazla başarısızlık, özgüven eksikliği, umutsuzluk gibi unsurlara sebep olabilir.Bu doğrultuda KPI’ları doğru belirlemenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.KPI NE İŞE YARAR? KPI FAYDALARI NELERDİR?

KPI kişi veya kurum için kontrollü bir çalışma ortamı sağlar. KPI'larınızı belirleyerek çalışırsanız neyi iyi neyi kötü yaptığınızı bilir, hedefinize giden yolda attığınız adımlardan emin olursunuz. Bu uygulama sayesinde kişi veya kurumun hedefleri net olur, KPI kapsamındaki kişiler odak noktalarını, yapması gerekenleri bilerek dış etkenlerden etkilenmeden oraya çalışır. Gelecekte atacağınız adımlar için elinizde geçmişte denediğiniz çalışmaların veriler, eğer saklarsanız, bulunur. Bu sayede yapılmış bir hatayı tekrarlamaz veya geçmişte kullandığınız başarılı olmuş veya olmamış bir tekniği yeni bir çalışmanıza, fayda sağlayacak ise, entegre edebilirsiniz.

KPI NEREDE KULLANILIR?

KPI yazının başında da belirtildiği gibi insan hayatının birçok yerinde, kurumlarda, projelerde hatta bir makinenin verimliliğini ölçmek için dahi kullanılabilir. Yani kısacası performans gösteren her şey için kullanılabilir.

KPI NASIL HAZIRLANIR?

KPI’ları belirlemeden önce yanlış belirlenmiş hedeflerin gereksiz stres, özgüven eksikliği, başarısızlık ve karamsarlık ortamı yaratacağını bilmek çok önemlidir. Bu yüzden KPI hazırlayan kişi hazırladığı ortam için ne istendiğini çok iyi bilmelidir. Bunun haricinde KPI belirlemenin temel esasları şunlardır;

 • Gerçekçi olmak
 • Ölçülebilir olmak
 • Zamanlamanın iyi olması

Bunları açacak olursak öncelikle konunun başında belirtildiği gibi hedefleri doğru belirtmeliyiz. Gerçek dışı hedefler ile kişileri karamsarlığa sokmak kesinlikle başarı getirmeyecektir.

Hedeflerimiz ölçülebilir olmalıdır. Yani hedeflerimiz net olmalıdır, sonuçları sayısal verilere dayanabilen, dayanmasa dahi belirli ölçütleri olabilen hedefler olmalıdır.

Hedeflerimizin bir zamanlaması olmalıdır. Fakat bu zamanlama gerçekçi olmalıdır. Olması gerekenden erken yapılmış baştan savma bir proje başarı getirmeyecektir. Aynı şekilde olması gerekenden fazla süresi olan bir proje kişileri rehavete sürükleyebilir.
KPI SÜRECİ NASIL İŞLER?

 1. Hedefler ve istenen sonuçlar belirlenir.
 2. Belirlenen unsurlar yazı ile doküman haline getirilir.
 3. Dokümanlar yönetici ve çalışana teslim edilir.
 4. Hedeflenen zaman çerçevesinde sürecin paydaşları ile diyalog halinde olunur.
 5. Gidişat içinde olumsuzluk olursa sürece müdahale edilir.
 6. Olumsuzluk durumunda bir sonraki adıma paydaşlarla beraber tekrar karar verilir.
 7. Ulaşılan sonuç değerlendirilir, raporlanır ve arşivlenerek süreç sonlandırılır. 

KPI BELİRLEMEDEN ÖNCE KENDİNİZE SORABİLECEĞİNİZ BAZI SORULAR

 • Ulaşmak istediğim hedef nedir?
 • Bu hedefe ne kadar sürede ulaşabilirim?
 • Bu süreçte yetkili kişiler kimler olabilir?
 • Hangi unsurlar projeyi hedefe en doğru yoldan götürür?
 • Hedeflerimi takip edeceğim en doğru zaman aralıkları ne olmalı?

Paylaş

Fikrini Belirt

Bildirim
Bildirim.
Kapat