METAL YORGUNLUĞU NEDİR? METAL YORGUNLUĞU NASIL ANLAŞILIR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

6 Temmuz 2021 Salı

METAL YORGUNLUĞU NEDİR? METAL YORGUNLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

METAL YORGUNLUĞU NEDİR?

Aslında yorgunluk kavramı birçok malzeme için geçerli bir kavramdır. Fakat yazımda metal yorgunluğundan bahsedeceğim.

Her malzemenin bir kullanım ömrü vardır. En basit tabirle metal yorgunluğu metalin ne kadar ömrünün kaldığını, ne kadar hırpalandığını gösteren bir kavramdır. Malzemenin ömrü boyunca maruz kaldığı dinamik zorlanmaların bir sonucu olarak da tanımlayabiliriz.


METAL YORGUNLUĞU NE KADAR SÜREDE MEYDANA GELİR?

Bunun kesinlikle net bir zamanı yoktur. Dayanıklılığı yüksek bir malzeme dayanıklılığı daha düşük bir malzemeye göre aynı şartlarda kullanıldığında daha uzun ömürlü olacaktır. Ancak Dayanıklılığı yüksek bir malzeme dayanıklılığı daha düşük bir malzemeye göre farklı şartlarda, dayanıklılığı yüksek olan kötü şartlarda hor kullanılıp dayanıklılığı düşük olan iyi şartlarda titiz kullanıldığında, daha uzun ömürlü olabilir. Kısacası malzemenin kullanım şartlarına bağlıdır.

METAL YORGUNLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Genellikle metal yorgunluğu mikro çatlakların büyümesiyle, çekmeler ve gerilmelerle gözle görülebilir düzeyde olur. Ancak çok hassas ölçülerde olması beklenen malzemeler için piyasada çeşitli test cihazları bulunmaktadır. Malzemenin geçmişi ve kullanım şartları tüm detaylarıyla biliniyorsa belirli tahminler de yapılabilir.METAL YORGUNLUĞU NASIL ÖNLENEBİLİR?

Metal yorgunluğu çeşitli analizlerle tespit edilip kaynak, dolgu gibi uygulamalarla onarılabilse de onarım uzun vadeli ve güvenli bir çözüm olmayacaktır. Metal yorgunluğunu önlemenin en iyi yolu üretim esnasında kullanılacağı şartlara en uygun malzemeyi titizlikle seçip ona göre üretim yapmaktır. Fakat en nihayetinde her malzemenin bir kullanım ömrünün olduğu ve bu ömrün bir gün dolacağı unutulmamalıdır.


Paylaş

1 yorum

  1. Metal yorgunluğu diye bir şey yoktur....Metal fatique...malzeme yorgunluğu vardır...İTÜde öğrenciyken böyle birşey duymadım..Öğrenmedim...Birinin g...tünden uydurmasına ,metal yorgunluğu yaşayan kişiler...diye laf ortaya sıçdı..Bir yiğit hoca ortaya çıkıpta diyemedi böyle bir tabir yoktur ,insanlarada böyle bir tabir atfedilemez...

    YanıtlaSil

Bildirim
Bildirim.
Kapat