AZİZ SANCAR KİMDİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

5 Ekim 2021 Salı

AZİZ SANCAR KİMDİR?

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Prof.Dr.Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinde 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Üniversite öncesi eğitimini Mardin Savur’da tamamlayan Aziz Sancar’ın lise yıllarında bilimde olduğu gibi futbolda da çok iyi olduğu biliniyordu.


1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesini kazanan Aziz Sancar’ın ikinci yılında aldığı biyokimya derslerinden etkilenip biyokimya dalında araştırmacı olmak istediğini yaptığımız araştırmalar sonucu öğrendik. Bilime olan ilgisinin dışa vurumu bu yıllarda iyice artmaya başlamıştı. Daha sonra 1969 yılında İstanbul Tıp Fakültesini birincilikle tamamladı ve doğup büyüdüğü yer olan Mardin Savur ilçesine bir sağlık ocağında doktorluk yapmak üzere geri döndü. Doğup büyüdüğü topraklarda 2 yıl sağlık ocağı doktorluğu tecrübesinden sonra NATO-TÜBİTAK bursu başvurusu kabul edildi ve Amerika’ya gitti. Memleketinden ayrılışını Aziz Sancar şöyle anlatıyor; “İnsanlarla uğraşmak, onların sorunlarına çare olmak gurur vericiydi ancak tüm insanlık için bir şeyler yapabilmek duygusu coşkumu daha da arttırıyordu.”

Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi ile Dallas Teknik Üniversitesinde çalışmalarda bulundu. Burada yaptığı DNA onarımı ile ilgili çalışmalarla yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı.1977 yılında doktorasını tamamladıktan sonra 1977-1982 yılları arasında Yale Tıp Fakültesinde çalışırken DNA onarımı alanında doçentlik tezini tamamladı.

Ülkemizi başarılarıyla hala daha gururlandırmaya devam eden Prof.Dr.Aziz Sancar DNA onarımı, hücre dizilimi, biyolojik saat ve kanser tedavisi alanlarında çalışmalarını sürdürür iken 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.

Doktorasını tamamladıktan sonra şu an kendisi gibi biyokimya profesörü olan Gwen Sancar ile hayatını birleştirme kararı alan Aziz Sancar kısa bir süre içinde evlendi.

Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Prof.Dr.Gwen Sancar ile beraber ABD’de eğitim gören Türk öğrencilerine  yardım etmek ve Türkiye-ABD ilişkilerini geliştirmek için Aziz&Gwen Sancar vakfını kurdular. Vakfın “Carolina Türk Evi” adında bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır. Günümüzde bilimi şahsı için değil de toplum için yapan ender bilim insanlarından olan Aziz Sancar’a ve Gwen Sancar’a gençler olarak bu davranışlarından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum.


Daha sonra birçok kişinin bu ismi duymasına ve gururlanmasına vesile olan haber 2015 yılında geldi. Prof.Dr.Aziz Sancar 2015 yılında Nobel ödülüne layık görüldü. Paul Mordrich ve Tomas Lindahl ile beraber bu ödüle layık görülen Aziz Sancar bu çalışma için nükleotid kesim onarımı alanında buluşlar yaptı.

Ödülü İsveç Kralı 16. Carl Gustaf takdim etti. Prof.Dr Aziz Sancar belki de bir bilim insanının kariyeri boyunca layık görülebileceği en değerli ödüllerden birini şu sözlerle anıt kabir müzesine vermeyi uygun gördü;

“Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetini temsil eden Anıtkabir Müzesidir."

Aziz Sancar şu an Kuzey Karolina Üniversitesinin Tıp fakültesinde çalışmalarına devam ettiği bilinmekte. Başarılarıyla hepimize örnek olan Aziz Sancar bize nasıl örnek olacak başarılar elde ettiğini şu sözlerle açıklıyor;

“Ben çok zeki bir insan değilim, günde 18 saat çalışıyorum. Aylarca laboratuvarlarda yattım kalktım. Büyük başarıların arkasında çok çalışmak yatar.”

AZİZ SANCAR’IN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

 • ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
 • Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
 • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
 • TÜBİTAK Ödülü (1997)
 • ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
 • ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
 • TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Ödülü (2006)
 • Vehbi Koç Ödülü (2007)
 • 7 Ekim 2015'te Nobel Kimya Ödülü

Kaynak

https://basaksehirazizsancar.meb.k12.tr/

https://www.wikipedia.org/Paylaş

2 yorum

 1. Güzel bir yazı olmuş daha fazla profil yazısı paylaşırmısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biyografi yazılarının devamı gelecek, ilginiz için teşekkür ederim...

   Sil

Bildirim
Bildirim.
Kapat