BENZİN İLE MOTORİN ARASINDAKİ FARK NEDİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

27 Aralık 2021 Pazartesi

BENZİN İLE MOTORİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

BENZİN İLE MOTORİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Benzin ile motorin arasındaki fark nedir dediğimiz zaman sayabileceğimiz bir çok unsur vardır. Bu unsurlardan en temeli bu iki yakıt türlerinin kullanıldığı motorlar farklıdır. Fakat bu farkları tek bir başlıkta toplamamız gerekirse bu başlık verim farkı olur. Örneğin 10 litre benzin ile 100 km yol alırken 10 litre motorin ile 120 km yol alabiliriz. Bu veriler tamamen örnek amaçlıdır bizim tarafımızdan hiçbir test yapılmamıştır.


HAM PETROL NASIL İŞLENİR?

Öncelikle ham petrol, petrol bulmak için açılan kuyulardan çıkarılır. Daha sonra çıkarılan ham petrol rafine işlemi için rafine merkezine gönderilir. Rafine merkezine gelen ham petrol araçlarımızda kullanabileceğimiz haline gelmesi için buhar kazanlarında ısıtılır. Isıtılan ham petrol damıtma kulesine geçiş yapar. Damıtma kulesinde kaynama noktalarına göre bileşikler farklı noktalara yükselir. Kule bileşiklerin yükseldiği noktalarda birikmesini sağlayan tepsilere sahiptir. Daha sonra bu tepsilerden alınan farklı bileşikler kalite kontrol için laboratuvarda test edilir. Bu tepsilerde biriken petrol bileşikleri şunlardır;

  • LPG
  • BENZİN
  • KEROSEN (UÇAK YAKITI)
  • MOTORİN
  • YAKIT YAĞI
  • MOTOR YAĞI
  • ASFALT

DİZEL İLE BENZİNLİ MOTOR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Benzinli motorlar bujiler yardımıyla ateşleme yaparlar, dizel motorlarda ise kıvılcım oluşmasını sağlayan bir buji yoktur. Benzinli motorlarda silindir içerisine yakıt-hava karışımı alınır, piston üst ölü noktaya gelmeden bir ateşleme bujisi ile ateşlenir. Dizel motorlarda ise silindir içerisine taze hava alınır, piston üst ölü  noktaya yaklaşırken enjektör ile yakıt püskürtülür.

Benzinli motorlarda gaz kelebeği vardır. Dizel motorlarda gaz kelebeği yoktur. Gaz kelebeği benzinli motorlarda piston mekanizmasıyla giren havanın miktarını belirler. Gaz kelebeği gaza bastığınız oranda açılır, yani gaza ne kadar fazla basarsanız gaz kelebeği o kadar açılır, gaz kelebeği ne kadar fazla açılırsa o kadar hava girişi olur, hava girişi ne kadar fazla olursa o kadar yakıt elektronik kontrol ünitesi tarafından piston mekanizmasına yollanır. Dizel motorlarda ise hava her zaman maksimum miktarda pistonlara verilir. Sizin gaza basma oranınıza göre sadece verilen yakıt değişir. Bunun sebebi benzin ile motorin arasındaki kimyasal farklardır.

Dizel motorlar benzinli motorlara göre daha sesli çalışır. Bunun sebebi benzinli motorlarda önceden hava ile karıştırılmış yakıtın yanmasının daha pürüzsüz ve yanma odasına daha kontrollü dağılabiliyor olmasıdır.

Dizel motorlar daha dayanıklı tasarımlara sahipken benzinli motorlar daha hafif tasarımlara sahiptir.

MOTORİN’İN VE BENZİN’İN ÇEVREYE ETKİLERİ

Her ne kadar bu iki yakıt türü de ekonomik politikalar ve içten yanmalı motorların geleceği için önemli olsa da çevremizin geleceği için bu iki yakıt türü de oldukça zararlıdır. Günümüzde üretimi yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçların içten yanmalı motorların yerini alacağı düşünülüyor. Hatta birçok otomobil fabrikası bu girişimlere başlamışken, büyük bir çoğunluğu da bunun için kesin tarihler vererek çalışmalarını sürdürüyor. Biz yine de şu an kullanımda olan motorin ve benzin yakıtlarının ne kadar çevreci olduğunu inceleyecek olursak dizel motorların çevreye saldığı is, benzinli motorlara oranla daha fazladır. Aynı şekilde gürültü kirliliği olarak da dizel motorlar benzinli motorlara oranla daha fazla dezavantajlıdır. Yine konunun başında belirttiğim gibi elektrikli araçlar bu iki alanda da benzin ve motorin ile çalışan araçlara göre daha çevrecidir.

BENZİNLİ MOTORA MOTORİN KOYULURSA NE OLUR?

Benzinli motorlarda benzinin yanmasını sağlayan ana unsur bujilerdir. Benzinin kaynama noktası motorine kıyasla daha düşük olduğundan bujiler benzini yakacak kadar bir ateşleme sağlar. Kaynama noktası daha yüksek olan motorini ise ya ateşleyemez ya da ateşlese dahi çok büyük bir performans kaybı yaşanır veya stop eder.

DİZEL MOTORA BENZİN KOYULURSA NE OLUR?

Dizel motora benzin koyulması diğer ihtimale göre çok daha tehlikeli bir durumdur. Bu hatanın anlaşıldığı an müdahale edilmesi gerekir.

Dizel motorun çalışma prensibi basınçla ateşleme yönündedir. Motorinin içinde dizel motorun parçalarının kayganlaşmasını sağlayan kimyasallar bulunur. Benzin yakıtında ise bu mevcut değildir. Aradaki bu fark dizel motorun parçalarının tahrip olmasına sebep olabilir.

 


Teknik yazılarımız bilgi sahibi kişiler tarafından yoruma, eleştiriye ve düzeltmeye açıktır.

İletişim: muhendisyazartr@gmail.comPaylaş

Fikrini Belirt

Bildirim
Bildirim.
Kapat