GERİ DÖNÜŞÜM NEDİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

13 Aralık 2021 Pazartesi

GERİ DÖNÜŞÜM NEDİR?

GERİ DÖNÜŞÜM NEDİR?

Geri dönüşüm belirli bir amaca hizmet etmesi için üretilmiş materyallerin amacına uygun şekilde kullanıldıktan sonra kullanım ömrünü tamamlayıp atık olarak ayrıldığında, bu materyallerden yeni bir materyal yapımı içi faydalanmaktır. Yani yeni bir hammadde arayışına girmek yerine elimizdeki malzemeleri hammadde olarak kullanmak ve bunu yaparken hem bir çöp yığını oluşmasını engellemek, hem de maddi olarak tasarruf etmemizi sağlamaktır.


ATIK İLE ÇÖP ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Atıklar geri dönüşüm için kullanılması mümkün olan, yani üretilecek materyallerde hammadde olarak kullanabileceğimiz malzemelerdir. Çöpler ise geri dönüşümü mümkün olmayan, tekrar kullanılamayacak malzemelerdir. Geri dönüşümden önce çöpler ile atıklar ayrılmalıdır.

ATIK TÜRLERİ NELERDİR?

Atık türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kağıt atık

Plastik atık

Kompozit atık

Bitkisel atık yağ

Elektronik atık

Ahşap atık

Cam atık

Metal atığı

Organik atık

Atık pil

GERİ DÖNÜŞÜM FAYDALARI NELERDİR?


  • Geri dönüşümün tartışmasız en önemli faydası doğaya olan katkısıdır. Geri dönüşüm sayesinde doğadaki çöp miktarı yüksek oranda azalır.
  • Pil ve benzeri toprağa zarar veren atıklar geri dönüşüm amacıyla değerlendirildiğinde toprağın verimi artar.
  • Bir şirket olun veya bir birey olun, geri dönüşüm ekonominize ciddi oranda katkı sağlar. Sağlam bir geri dönüşüm politikasıyla aslında yenisini satın aldığınız birçok ürünü atık malzemelerinizle üretebilirsiniz.
  • Doğadaki hammaddelerin gereksiz kullanımını önler.
  • İnsan sağlığına zarar verecek atıkların doğada birikmelerini engeller, gerçek çöp ile atık ayırt edildiğinde çöp miktarı azalacağı için çevre kirliliği ile mücadele daha kolay hale gelebilir. 

GERİ DÖNÜŞÜM AŞAMALARI NELERDİR?

Atık ile çöp ayrımı: Materyallerin geri dönüştürülebilip, dönüştürülemeyeceğine karar verilir. Atık olan materyaller çöplerden ayrılır.

Sınıflandırma: Atık olarak alınan malzemelerin hangi tür atık oldukları belirlenerek ayrı sınıflarda toplanır.

İşleme: Belirli sınıflara ayrılan atıklar yeni amaçlarına hizmet etmek üzere işlenir.

Ekonomiye kazandırma: Geri dönüşüm ile yeni bir amaç için tekrar kullanıma hazır hale gelen ürünler piyasaya kazandırılır.

GERİ DÖNÜŞÜM FİKİRLERİ

GUMSHOE

Gumdrop isimli firmaya bağlı Gum-tec isimli marka Amsterdam’da çevre kirliliğini azaltmak amacıyla bir geri dönüşüm çalışması yaptı ve gumshoe isimli tabanının %20’si  sakızdan oluşan bu ayakkabıyı piyasaya sürdü. Ürünün tasarımcısı şu sözleri söyledi;

“Sakızın, sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Sakızın bu özelliğini kullanarak yeni bir tür kauçuk elde ettik.”

PLASTE ROAD

Yine Amsterdam şehrinde gerçekleştirilen bu projede bir bisiklet parkuru için asfalt yerine 218 bin plastik bardak ve 500 bin plastik şişe kapakları kullanıldı. Bu sayede hem asfalt kullanımından tasarruf edildi, hem de çöp olarak birikecek 718 bin materyal değerlendirilmiş oldu.

Bunların yanı sıra kendi kendimize yapabileceğimiz geri dönüşümlerde mevcuttur. Örneğin atık pet şişelerin kesilerek bitki saksılarına dönüştürülmesi veya meyve kasalarından yapılan kitaplıklar ve hatta paletlerden yapılmış oturma grupları gösterilebilir.
Paylaş

Fikrini Belirt

Bildirim
Bildirim.
Kapat