BAKIM ÇEŞİTLERİ - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

13 Kasım 2022 Pazar

BAKIM ÇEŞİTLERİ

BAKIM ÇEŞİTLERİ

Günümüzde endüstriyel alanda en temel konulardan bir tanesi bakım konusudur. Bakım doğru yapıldığı zaman üretimdeki duruş sürelerini en az seviyelere kadar indirebilmektedir. Fakat hatalı veya eksik yapılan bakımlar oldukça fazla zaman kaybına ve verimlilik düşüşüne sebebiyet vermektedir. Bu etken de toplam ekipman etkinliği (OEE) değerlerini büyük oranda düşürmektedir. Bu sebepten dolayı bakım çeşitleri iyi bilinerek doğru şekilde uygulanmalıdır.


Günümüzde planlı ve plansız bakım olarak adlandırılan iki tip bakım modeli vardır. Plansız bakım sadece arıza çıktığı zaman yapılan düzensiz bakım modeline verilen isimdir. Bu bakım modelinde üretim sık sık durabilmektedir. Potansiyelinin tamamını kullanmak isteyen tesisler için Plansız bakım kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

PLANLI BAKIM ÇEŞİTLERİ

Planlı bakım çeşitleri üç ana başlıkta periyodik bakım, önleyici bakım, uyarıcı bakım olarak incelenmektedir. Bu başlıklar şu şekilde özetlenebilir;

Periyodik Bakım (Koruyucu Bakım): Periyodik bakım çalışmalarında üretim tesisindeki elemanlar belirli aralıklarla bakıma sokularak gelecekte oluşabilecek arızaların önceden tespit edilmesine yardımcı olur. Gerekli görülen durumlarda parça onarımı veya değişimi de yapılmaktadır. Bu bakım modelinde belirlenen aralıklarda tesisteki bakım yapılan eleman durdurulmaktadır.

Önleyici Bakım (Proaktif Bakım): Son zamanlarda ortaya çıkan bu bakım türünde tesisteki üretim elemanları AR-GE faaliyetleri kapsamında incelenerek gelecekte ortaya çıkabilecek arızalar tespit edilir. Bu arızaları çıkaracak olan parçalar tekrardan tasarlanarak tesisin sahip olduğu üretim elemanları üzerinde birtakım değişiklikler yapılır. Bu sayede uzun vadede bir arıza oluşması engellenir. Aynı zamanda üretimin daha az durmasına olanak sağlanır.

Uyarıcı Bakım (Kestirimci Bakım): Uyarıcı (Kestirimci) bakım modelinde tesis kapsamındaki üretim elemanları termal kamera gibi ölçüm cihazlarıyla devamlı olarak izlenir. Bu izlemeler sonucu üretim elemanlarında oluşabilecek arızalar önceden tespit edilerek üretim elemanı zarar görmeden onarım veya değişim yapılabilir. Bu bakım modelinde mümkün mertebe üretimi durdurmadan onarım işlemleri yapılmaktadır.

PLANLI BAKIM ÇEŞİTLERİ AVANTAJLARI

Planlı bakım çeşitleri özellikle üretimin devamlılığı açısından son derece önemlidir. Planlı bakımın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Arıza kesin olarak çıkmadan önleneceği için cihazların zarar görmesi engellenmektedir.
  • Arıza bilimsel yöntemlerle, hasar oluşmadan tespit edileceği için arızanın aranması için geçen süreden tasarruf edilmektedir.
  • Arızanın doğru tespit edilip önlenmesinden dolayı yanlış parça değişimi gibi hataların önüne geçilmektedir. Dolayısıyla maddi anlamda tasarruf sağlanmaktadır.
  • Hasar oluşmadan arıza önleneceği için iş güvenliği ve sağlığı açısından avantajlıdır.

Paylaş

Fikrini Belirt

Bildirim
Bildirim.
Kapat