WPO NEDİR? - MÜHENDİS YAZAR
Son Yazılar
Yükleniyor...

6 Kasım 2022 Pazar

WPO NEDİR?

 

WPO

WPO’nun açılımı “Work Place Organization” olarak bilinmektedir. Günümüzde başarıyı yakalamanın en temel adımlarından bir tanesi standartlaştırılmış ve düzenli bir ortamda çalışmaktır. Standartlaştırmaktan kasıt belirli bir düzene oturtulmuş sistematik bir çalışma ortamıdır. Dilimizdeki anlamı “Çalışma Alanı Organizasyonu” olan bu sistemde de tam olarak bu amaçlanmaktadır.

Günümüzde pek çok organizasyon kendi potansiyelini tam olarak kullanamamaktadır. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi de maksimum potansiyelini bilememekten kaynaklanmaktadır. Kalite hedefleri ve üretim gelişiminin yanı sıra başarının anahtarı çalışanlar açısından ergonomik bir ortam yaratmaktan da geçmektedir. Bu noktada günümüzde hala insan unsuru olmadan bir organizasyonun yapılamayacağının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da çalışanlar için ergonomik bir ortam yaratmak zorunludur.

WPO – ÇALIŞMA ALANI ORGANİZASYONU NELERİ KAPSAR?

WPO çalışmaları üretimin olduğu her alanı kapsamaktadır. İnsan gücüyle yapılan her iş için çalışma alanı organizasyonu yapılabilmektedir. Günümüzde insan gücü hala üretimde büyük oranda etkilidir. Bu sebepten dolayı başarının yakalanması açısından çalışma alanlarının yeterliliği hala önemlidir.

Çalışma alanı organizasyonunda denetlemeler iki alanda incelenebilir. Bunlar saha ve ofis denetlemeleridir. Bu iki alanda da temel hedef aynıdır. Öncelik iş güvenliği olarak çalışma alanı kullanıcı açısından en rahat ve en kolay biçimde düzenlenir. Hiçbir kafa karışıklığına yer vermeyecek şekilde düzenlenen çalışma alanı içerisinde kullanıcının kullandığı araçlar kullanım sıklığına göre yerleştirilir. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken kural ise iş güvenliğine uygun bir düzenleme yapılmasıdır.

WPO – ÇALIŞMA ALANI ORGANİZASYONU ADIMLARI NELERDİR?

Sahada ve ofiste yapılabilen bu organizasyonun temel olarak 5 adımı bulunmaktadır. WPO’nun bu 5 adımı şu şekilde sıralanabilir;

  • AYIKLAMA: Gerekli ile gereksizin ayılması anlamına gelmektedir. Gereksiz olarak karmaşık olan sistemler gruplandırılarak basit hale getirilir ve sonunda alan kazanılır.
  • BASİTLEŞTİRME: Gerekli olan her şey belirli bir alanda toplanır. Bu sayede ihtiyaç halinde bu malzemeler kolaylıkla bulunabilir.
  • SİSTEMATİZE ET: Görsel yönetimin geliştirilmesi demektir. Her şey görsel olarak kolay anlaşılır ve bulunabilir hale getirilir.
  • STANDARTLAŞTIR: Yapılan iyileştirmeler kaydedilerek bir standart oluşturulur. Böylece iyileştirmelerin kontrolü sağlanabilir.
  • SÜRDÜR: Başarının devamlılığının sağlanması anlamına gelmektedir.

Teknik yazılarımız bilgi sahibi kişiler tarafından yoruma, eleştiriye ve düzeltmeye açıktır.

İletişim: muhendisyazartr@gmail.com

Paylaş

2 yorum

Bildirim
Bildirim.
Kapat